Jak wybrać dobre przedszkole

Pytaj, gdy zapisujesz dziecko do przedszkola

Czytaj także:

» Kalendarium

Jeszcze tylko przez dwa tygodnie rodzice mogą zapisać dziecko do publicznego przedszkola. Wybór placówki to ważna decyzja i dla rodzica, i dla malucha. Jakie kryteria brać pod uwagę?

Najwygodniej jest wybrać placówkę blisko miejsca zamieszkania, ale czasem może się okazać, że lepszy dojazd masz do placówki bardziej odległej. Dlatego zanim wybierzesz przedszkole, przejdź drogę, którą trzeba będzie codziennie pokonywać z dzieckiem.

Dowiedz się, w jakich godzinach przedszkole jest czynne. Czy można przyprowadzić dziecko np. o godz. 6 rano, a odebrać o 17. Godziny te powinny być elastyczne, choć oczywiście lepiej, kiedy nie musimy na tak długo zostawiać dziecka.

Zajrzyj do kuchni. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy dziecko jest np. alergikiem. Pytaj, czy będzie mogło jeść np. posiłki bezmleczne, bezglutenowe. Nie wstydź się pytać o wszystko, co cię interesuje.
Czego na pewno warto się dowiedzieć, radzi psycholog Katarzyna Floryan, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, pracownik Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej TOP.

Jak liczne są grupy? Im mniejsze, tym lepiej. Czy przedszkole realizuje program adaptacyjny, czyli jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego organizuje zajęcia dla dzieci i rodziców, aby dziecko mogło poznać nowe miejsce (rozkład pomieszczeń, gdzie jest szatnia, kącik zabaw). Warto też przyjść do ogródka przedszkolnego, aby dziecko oswoiło się z rówieśnikami.

Jaki program realizuje przedszkole oraz czy proponuje dodatkowe zajęcia, np. z języka obcego, muzyczne, plastyczne, a może realizuje np. autorskie programy, choćby z edukacji matematycznej. Zajęcia dodatkowe powinny odbywać się w godzinach popołudniowych. Nie wszystkie dzieci muszą w nich uczestniczyć.

Czy jest leżakowanie. Wiele dzieci tego nie lubi, ale większość przedszkoli po obiedzie organizuje dla dzieci czas odpoczynku. Nie musi to być jednak obowiązkowe leżakowanie. Jeżeli dziecko nie ma na to ochoty, może np. bawić się w jakimś kąciku, słuchać bajek albo muzyki. Trzeba jednak pamiętać, że dzieci potrzebują odpoczynku. Zapytajmy więc, czy w chwili, gdy dziecko poczuje się zmęczone, będzie mogło położyć się w cichym miejscu.

Ile kosztuje przedszkole. Trzeba być przygotowanym na dwie podstawowe opłaty - miesięczną opłatę stałą (ustaloną przez Radę Warszawy), czyli w przyszłym roku ok. 85 zł miesięcznie, oraz dzienną stawkę żywieniową. Ta ostatnia to cena posiłków. Może być różna w poszczególnych przedszkolach.
Gdy dziecko zapisujesz do przedszkola niepublicznego (społecznego, prywatnego) dodatkowo pytaj:

Czy jest zarejestrowane w dzielnicy i kuratorium. Działają bowiem placówki nastawione tylko na działalność gospodarczą, np. punkty opieki nad dzieckiem, klubiki dla dzieci. Kuratorium ich nie nadzoruje. Nie zawsze realizują one program wychowania przedszkolnego. Koniecznie obejrzyj przedszkole, gdyż niektóre takie placówki mieszczą się w mieszkaniach prywatnych, a dzieci mogą się bawić tylko na ogólnodostępnym osiedlowym placu zabaw. Zapytaj, kto zajmie się twoim dzieckiem, czy wychowawcy mają wykształcenie pedagogiczne o specjalności wychowanie przedszkolne. Ile zapłacisz. Czy w miesięczne czesne jest wliczone wyżywienie dzieci oraz zajęcia dodatkowe. Przeczytaj statut.


Źródło: Rzeczpospolita






Dołącz do nas!