Możliwości studiowania obcokrajowców w Niemczech

Wymagania
Studenci powinni posiadać świadectwo ukończenia szkoły średniej drugiego stopnia równoważne kwalifikacjom umożliwiającym dostęp do uczelni wyższej w swoim kraju (w Polsce jest nim matura). Podanie o dostęp i rozpoznanie obcych świadectw powinny zostać zwrócone do Akademische Auslandsamt (instytucji zajmującej się studentami z zagranicy) co najmniej na 1 rok z góry. Jeśli kwalifikacje z danego kraju nie są rozpoznane, kandydaci muszą usiąść dla specjalnego egzaminu (Feststellungsprüfung). Kursy przygotowawcze są dostępne w Studienkollegs.
Regulacje związane z pobytem
Pozwolenia na pobyt są otrzymywane w Niemczech w odpowiednich placówkach dyplomatycznych.
Wymagania językowe
Podstawą jest dobra znajomość języka niemieckiego. Studenci muszą zdać specjalny egzamin. Większość uniwersytetów dodatkowo oferuje kursy językowe dla obcych studentów. Niektóre uniwersytety oferują międzynarodowe programy studiów, na których co najmniej połowa przedmiotów prowadzone jest w języku angielskim.
Obustronne porozumienia dotyczące rozpoznanie obcych listów uwierzytelniających
Większość państw europejskich ma podpisane z Niemcami umowy dwustronne dotyczące edukacji. Niemcy podpisały porozumienie z Polską w 1983 roku. Na jego podstawie absolwenci polskich liceów ogólnokształcących (posiadający świadectwa dojrzałości uzyskane nie wcześniej niż w 1994 r) mają bezpośredni dostęp do niemieckich szkół wyższych. Pozostałe osoby muszą przedkładać zaświadczenia o zdanym egzaminie wstępnym na studia w polskich uczelniach wyższych.


Marcin Górzyński edu.edu.pl







Dołącz do nas!