ECDL

European Computer Driving Licence, czyli Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych, znany także jako Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy

Krótkie wyjaśnienie
Certyfikat poświadczający umiejętność realizacji podstawowych zadań z wykorzystaniem komputera, takich jak tworzenie prezentacji czy edycja tekstów. Sprawdzenie posiadanej wiedzy odbywa się na podstawie sześciu egzaminów praktycznych i jednego teoretycznego. Obejmują one: podstawy technik informatycznych, użytkowanie komputerów, przetwarzanie tekstów, arkusze kalkulacyjne, bazy danych, grafikę menedżerską i prezentacyjną, usługi w sieciach informatycznych. Czas zdawania egzaminów to maksymalnie 3 lata.
Historia
Historia ECDL jest stosunkowo krótka i sięga roku 1992, kiedy to w Finlandii zrodził się pomysł na stworzenie, jednolitego w skali krajowej, dokumentu mogącego świadczyć o posiadaniu podstawowych umiejętności z zakresu obsługi mikrokomputerów. Pierwszy Certyfikat Umiejętności Komputerowych został wydany w 1994 roku.

Rozpowszechnienie się idei poza Finlandię miało miejsce w 1996 roku, kiedy to CEPIS (Stowarzyszenie Europejskich Profesjonalnych Towarzystw Informatycznych) podjęło kroki, by wprowadzić ECDL w całej Unii Europejskiej.

W Polsce wdrożeniem ECDL zajęło się Polskie Towarzystwo Informatyczne, a na następnie Polskie Biuro ECDL.

Obecnie testy sprawdzające przeprowadzane są przez kilkuset egzaminatorów w całym kraju.
Zastosowanie
ECDL zwiększa szanse na znalezienie zatrudnienia wszędzie tam, gdzie wymagana jest potwierdzona, podstawowa umiejętność wykorzystania komputerów. Certyfikat ze względu na to, że jest uznawany w innych krajach Unii Europejskiej pomaga w ubieganiu się o stanowiska również poza granicami Polski.
Więcej informacji
Polskie Biuro ECDL - http://www.ecdl.com.pl/
Europejska Fundacja Komputerowego Prawa Jazdy - http://www.ecdl.com/


Marcin Górzyński edu.edu.pl


Proponowane kursy / szkolenia / szkoły

Kurs komputerowy bogata tematyka SPRAWDŹ Zbytków


Dołącz do nas!