Badanie Kantar Millward Brown: Rola stypendiów w dostępie do edukacji

Blisko połowa osób otrzymujących „500+” przeznacza je na edukację.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown dla Fundacji Świętego Mikołaja, aż 80 proc. respondentów uważa, że brak pieniędzy jest jednym z najważniejszych powodów, dla których dzieci i młodzież w Polsce nie mogą wybrać swoich wymarzonych szkół lub uczelni. Z kolei niemal połowa ankietowanych (46 proc.) otrzymujących środki z programu „500 +" przeznacza je właśnie na edukację swoich dzieci.

Fundacja Świętego Mikołaja zaprezentowała dane dotyczące roli stypendiów w dostępie do edukacji w Polsce podczas gali „Solidarna Szkoła 2016".

Według respondentów brak pieniędzy jest jedną z głównych barier w rozwoju talentów dzieci. Zdaniem badanych sfinansowanie dodatkowych zajęć poprawiłoby wyniki edukacyjne dzieci. Wśród najczęściej wymienianych działań mających wpływ na poziom edukacji dzieci wskazywali możliwość opłacenia dodatkowych lekcji języka obcego (47 proc.), zajęć sportowych (30 proc.) oraz kursów rozwijających wiedzę (28 proc.).

- Badanie wyjaśnia społeczną potrzebę inwestowania w młode talenty, umożliwienia im rozwoju, który najczęściej wiąże się z przeznaczeniem na ten cel dodatkowych pieniędzy. Stypendia św. Mikołaja mają rozwiązać ten problem oraz dać wszystkim uzdolnionym uczniom równy dostęp do pozaszkolnej edukacji i zajęć dodatkowych . Wierzymy, że dzięki naszemu wsparciu mogą w przyszłości stać się prawdziwymi liderami – mówi Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja.

Programy stypendialne dla dzieci to trzeci najczęściej wybierany cel działalności organizacji społecznych, które Polacy wspierają finansowo. To właśnie tym od sześciu lat zajmuje się Fundacja Świętego Mikołaja w ramach programu „Stypendia św. Mikołaja". Dotychczas w ramach tego programu Fundacji przyznała 2309 stypendiów o łącznej wartości 2,7 mln zł. Tylko w tym roku szkolnym pomoc otrzyma 332 stypendystów ze 122 szkół w całej Polsce.

Unikalność programu polega na stworzeniu ogólnopolskiej sieci Solidarnych Szkół, które biorą odpowiedzialność za swoich zdolnych uczniów pozyskując środki na stypendia dla nich.

6 grudnia podczas gali „Solidarna Szkoła 2016" pod patronatem honorowym małżonki Prezydenta RP – Agaty Kornhauser-Dudy, Fundacja Świętego Mikołaja uhonorowała placówki, które wykazały się największym społecznym zaangażowaniem. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 75 szkół z całej Polski. Łącznie zebrały one 139 tys. złotych, czyli aż o 48,4 tys. zł. więcej niż w roku ubiegłym.

„Jestem pod niezmiennym, dużym wrażeniem zaangażowania się młodych ludzi w sprawy swoich szkolnych koleżanek i kolegów. Program Stypendia św. Mikołaja pozwala tę pozytywną energię wyzwolić i pomóc tym uczniom, którzy bez takiego wsparcia mieliby mniejszą szansę na rozwój osobisty, realizowanie różnych pasji czy podjęcie nauki na wymarzonych kierunkach studiów" – napisała w liście do uczestników gali Agata Kornhauser-Duda.

Placówki, które zgromadziły na swoich stypendialnych kontach najwyższe kwoty, oprócz wyróżnienia, otrzymały również nagrody ufundowane przez darczyńców.

Podczas gali Fundacja Świętego Mikołaja ogłosiła laureatów w czterech kategoriach. Wśród szkół ponadgimnazjalnych w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców zwyciężyło Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Krościenku n. Dunajcem, które zgromadziło na stypendia 11 631,30 zł. Wyróżnienia otrzymały Liceum Ogólnokształcące w Lipnie (7 063,71 zł) oraz Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Agrobiznesu w Klementowicach (5 563,11 zł).

W kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum nr 2 w Ustrzykach Dolnych, które zebrało 10 731,30 zł. Na drugim miejscu znalazło się Publiczne Gimnazjum nr 1 w Birczy (3 704,80 zł), a na trzecim Szkoła Podstawowa w Stadnickiej Woli (3258,11 zł).

II Liceum Ogólnokształcące w Końskich z kwotą 10 707,62 zł zajęło I miejsce w kategorii szkoły ponadgimnazjalne w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców. Na drugim i trzem miejscu uplasowały się II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku (7 057,80 zł) i I Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Koninie (2 800 zł).

Spośród szkół podstawowych i gimnazjów w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców najlepsze okazało się Gimnazjum Publiczne nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, któremu udało się zgromadzić 4 951,50 zł. Wyróżnienia otrzymały Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Krakowie (4 286,75 zł) oraz Zespół Szkół Publicznych nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej (4 030 zł).

„Rzeczpospolita" miała patronat nad wydarzeniem.


Źródło: Rzeczpospolita


Dołącz do nas!