Joga

Krótkie wyjaśnienie
System praktyk indywidualnych prowadzący do pełnego zintegrowania osobowości w zakresie płaszczyzny psychicznej, fizycznej i emocjonalnej.
Historia
Korzenie pojęcia sięgają kultury starożytnych Indii. Pierwsze zapiski o jodze znaleziono w zbiorze pism zwanych Wedami, których część pochodzi z 2500 roku p.n.e. Podstawą nauk o jodze są Upaniszady (część kończąca Wedy). Najbardziej znanych tekstem mówiącym o jodze pozostają jednak Bhagawadgita, stanowiące część wielkiego poematu epickiego Mahabharaty z VI w. p.n.e.

Podstawy jogi klasycznej zostały zebrane i usystematyzowane w Jogasutrach powstałych w III w. p.n.e. Większość późniejszych tekstów to zazwyczaj, mniej lub bardziej obszerne, komentarze do wspomnianych Jogasutr i Bhagawadgity.

Najbardziej znanymi obecnie praktykami jogi są ćwiczenia fizyczne i ruchowe (hatha joga), kontrola oddechu, praktyka koncentracji i medytacja. To one właśnie są podstawą współczesnych amerykańskich i europejskich technik relaksacji.
Zastosowanie
Przestrzeganie uniwersalnych zasad moralnych i indywidualnej samodyscypliny oraz ćwiczenie pozycji jogi daje poczucie wewnętrznej równowagi i spokoju. Ćwiczenia fizyczne, medytacja i zdrowy tryb życia wzmacniają i rozciągają ciało, polepszają koncentrację, działają relaksująco i regenerująco.
Więcej informacji
ABC JOGI Joga Ogólnopolski Portal o jodze - http://www.joga-joga.pl/
Joga w życiu codziennym - http://www.joga-w-zyciu-codziennym.pl/


Marcin Górzyński edu.edu.pl

Proponowane kursy / szkolenia / szkoły

Warsztat Antystresowy Szkolenie Zamknięte Gdańsk


Dołącz do nas!