Stylizacja

Krótkie wyjaśnienie
Przeważnie kształtowanie osoby, przedmiotu lub wnętrza zgodnie z wymaganiami określonej epoki czy stylu, nadawanie mu cech charakterystycznych. Stylizacja to także tworzenie i formowanie wyglądu według własnych wizji i przemyśleń, często by podkreślić indywidualną urodę osoby.
Historia
Trudno jednoznacznie określić od kiedy możemy mówić o pojęciu stylizacji. Ludzie bowiem zawsze przykładali dużą wagę do swojego wyglądu, a także wyglądu rzeczy, którymi się otaczali.

Stylizacja jako nadawanie osobom lub rzeczom cech z określonej epoki jest charakterystyczne dla dzieł prawie wszystkich okresów. Spotykamy się z nią w literaturze, muzyce, malarstwie, rzeźbie, sztukach teatralnych a współcześnie też w filmie.

Termin stylizacja kojarzy się nam jednak obecnie przede wszystkim z zawodem stylisty, jako osoby, która kreuje całościowy wizerunek klienta: kolorystykę ubrań, styl ubierania się, fryzurę, makijaż odpowiedni do jego osobowości. W modzie jest posiadanie własnego stylisty, bądź też ich zespołu (innej osoby do paznokci, jeszcze innej do włosów itd.).
Zastosowanie
Stylizacja przydaje się często przy pracy w przemyśle filmowym, teatrach. Coraz częściej jednak z pomocy stylistów korzystają ludzie biznesu. W czasach, gdy wizerunek stał się kartą przetargową w walce o pracę czy klienta odpowiedni wygląd staje się dodatkowym atutem.
Więcej informacji
Zasady stylizacji - http://www.makijaz.net/s.html


Marcin Górzyński edu.edu.pl


Dołącz do nas!