Kurs języka obcego zamiast kolonii?

Kurs języka obcego zamiast kolonii?

Kursy językowe połączone z zajęciami filmowymi w Los Angeles, zwiedzaniem Nowego Jorku czy lekcjami z grafiki komputerowej w Londynie coraz częściej konkurują z tradycyjnymi ofertami kolonii dla dzieci i młodzieży. Młodzi Polacy są ciekawi świata, chcą jednak wakacje (i nie tylko) spędzać efektywnie. Według danych ESKK travel aż 30% ze wszystkich uczestników szkoleń językowych za granicą nie ukończyło 18 lat.

Wyjazdy tematyczne dla dzieci i młodzieży należą do ostatnich hitów proponowanych przez zagraniczne szkoły językowe oraz firmy organizujące do nich wyjazdy. Zamiast tradycyjnej kolonii, młodzi ludzie wolą czas wolny spędzić na obozach, na których będą mieć okazję do rozwijania pasji. Jak wynika z danych ESKK travel, dzieci należą do jednej z największych grup uczestników kursów, na których można nauczyć się języka obcego. "W ubiegłym roku osoby w wieku od 8 do 18 lat stanowiły aż 30% uczestników zagranicznych szkoleń językowych. Program kursów skierowanych do tej grupy jest zaplanowany w taki sposób, aby dzieci mogły nauczyć się języka w godzinach porannych, a popołudnia przeznaczyć na poznawanie interesujących je dziedzin, np. sztuki". - mówi Natalia Kuryłło z ESKK travel, firmy zajmującej się pośrednictwem w organizacji zagranicznych kursów językowych.

Zamiast plaży studio filmowe w Los Angeles
Zagraniczne szkolenia językowe umożliwiają młodzieży zdobywanie praktycznych umiejętności na światowym poziomie. W ramach zajęć pozalekcyjnych dzieci i młodzież, w zależności od tematyki szkolenia, uczą się m.in.: sztuki filmowej w profesjonalnym studiu w Los Angeles, produkcji dźwięku w Bostonie czy jazdy konnej w Sherborne (południowa Anglia).

Dużym zainteresowaniem cieszą się również kursy specjalistyczne dla młodzieży powyżej 16 roku życia. Na przykład znana londyńska szkoła University of the Arts proponuje zajęcia praktyczne, które obejmują takie dziedziny jak design, wykonywanie grafiki 3D, fotografia, architektura czy marketing. W trakcie kursu, nawet poza murami szkoły, dzieci posługują się językiem obcym – trenerzy są native speakerami (nauczycielami z danego kraju), a koledzy z grupy pochodzą z różnych stron świata.

Inwestycja w edukację
Ceny pobytu w zagranicznych placówkach edukacyjnych są porównywalne do kosztów wyjazdów na tradycyjny urlop za granicę. Polska młodzież chętnie wyjeżdża na kursy do USA (Los Angeles, Nowy Jork), Wielkiej Brytanii (Londyn) i na Maltę. Atrakcyjność tych propozycji oraz koszty porównywalne do klasycznych wyjazdów z biurem podróży sprawiają, że zainteresowanie zagranicznymi obozami i kursami językowymi wzrasta z każdym rokiem: "Zagraniczne kursy językowe są traktowane przez rodziców jako długoterminowe inwestycje w rozwój swoich dzieci. Podczas takiego szkolenia uczestnicy przełamują barierę językową, stają się bardziej otwarci na inne kultury; przebywają w towarzystwie rówieśników z wielu krajów oraz uczą się samodzielności" – mówi Natalia Kuryłło.

Na kurs bez rodziców mogą wyjechać dzieci, które ukończyły ósmy rok życia. Poziom znajomości języka jest oceniany na miejscu, na podstawie testu, który uczestnicy rozwiązują pierwszego dnia pobytu. Następnie dziecko trafia do grupy o podobnych umiejętnościach lingwistycznych. Dużą grupę uczestników stanowią także osoby w wieku 18-19 lat, które w ten sposób przygotowują się do matury z języka obcego lub studiów filologicznych. Młodzież licealna szczególnie ceni sobie zagraniczne szkolenia językowe ze względu na możliwość nawiązania kontaktów z rówieśnikami z całego świata. W ich przypadku istotny okazuje się również certyfikat, którym będzie można się pochwalić przed przyszłym pracodawcą.

ESKK travel radzi: Jak przygotować dziecko do wyjazdu na zagraniczny kurs językowy?Zainteresowania dziecka
Przed decyzją o wyjeździe na zagraniczny kurs językowy należy porozmawiać z dzieckiem na temat kursu, w którym chciałoby wziąć udział. U pośredników zajmujących się organizacją takich szkoleń można znaleźć oferty:

  • sportowe, np.: sporty amerykańskie, taniec, piłka nożna, żeglarstwo, windsurfing;
  • artystyczne, np.: grafika komputerowa, zajęcia plastyczne, projektowanie mody;
  • turystyczne, np.: Wodospady Niagara, African Lion Safari, Canada’s Wonderland, Beaches, Toronto Zoo, Algonquin Park.


Zaradność
Jeżeli dziecko nie ukończyło 10. roku życia, a rodzice nie mają pewności czy odnajdzie się wśród obcokrajowców, warto zastanowić się nad możliwością wyjazdu wraz z dzieckiem na szkolenie językowe skierowane do całych rodzin.

Dokumenty
Przed rezerwacją szkolenia rodzice powinni sprawdzić ważność paszportu dziecka. W przypadku podróży do Stanów Zjednoczonych należy postępować zgodnie z procedurą wizową. Firma pośrednicząca w organizacji wyjazdu przygotowuje komplet niezbędnych dokumentów, wystarczy je wypełnić i rozpocząć procedurę wizową (wysłanie dokumentów, telefoniczne umówienie się na spotkanie z konsulem oraz wypełnienie aplikacji online). Obecnie uzyskanie wizy do USA jest łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Każdy z dotychczasowych klientów ESKK travel dokument ten uzyskał bez problemów. Rodzaj wizy, o która należy się ubiegać, zależy od intensywności szkolenia: wiza turystyczna wystarczy w przypadku wyjazdu na dwa tygodnie, przy dłuższym pobycie może być wymagana wiza studencka.

Słownictwo
Przed wyjazdem należy powtórzyć wraz z dzieckiem zwroty, które są niezbędne podczas zagranicznego wyjazdu. W trakcie szkoleń udostępniane są niezbędne materiały do nauki, lecz warto dodatkowo spakować dziecku słowniczek w danym języku.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły?
Przy wyborze szkolenia warto wziąć pod uwagę, czy szkoła posiada odpowiednie akredytacje, np.: British Council, English UK, YSE, ALTO, EAQUALS, ECIS. W biurach firm pośredniczących w organizacji wyjazdu na zagraniczne szkolenie językowe można zapytać konsultanta o tzw. mix narodowościowy, czyli listę z informacją z jakich krajów dzieci wezmą udział w kursie (szybkiej nauce języka sprzyja grupa zróżnicowana narodowościowo).


Źródło: kluczdokariery.plDołącz do nas!