Nie tylko Work & Travel

Czytaj także:

» Work & Travel

Najbardziej popularną formą zagranicznych wyjazdów, które łączą ze sobą pracę, naukę języka i poznawanie obcego kraju jest z pewnością program Work & Travel organizowany przez Stany Zjednoczone. Jednak nie tylko tam możemy uczyć się, pracować i zwiedzać - swoje oferty mają dla młodych ludzi także inne państwa na całym świecie. Wyjazdy zagraniczne mogą mieć również odmienną formę - alternatywne programy wyjazdowe stają się coraz bardziej popularne także w USA.

Zacznijmy jednak od krajów, które przygotowały dla młodych programy podobne założeniami i formą do amerykańskiego Work & Travel (informacje o Work & Travel USA znajdziesz również w naszym portalu).

Australia (Work & Study)
Aby podjąć legalną pracę w Australii musisz mieć wizę studencką. Uprawnia cię ona do podjęcia pracy w niepełnym wymiarze godzin w roku szkolnym (tamtejsze władze zakładają, że będziesz się też uczył języka) i tzw. pracy full-time w czasie australijskich wakacji. Oczywiście konieczna jest znajomość języka angielskiego. W zależności od stopnia zaawansowania na studentów czekają różne prace. Jeśli posługujesz się angielskim jedynie w stopniu komunikatywnym, możesz pracować jako pomoc kuchenna, sprzątacz, hostessa, dostawca gazet, ogrodnik czy robotnik budowlany. Jeśli lepiej mówisz po angielsku, masz szansę na stanowisko kelnera, pomocnika kucharza, dostawcy pizzy, opiekunki do dzieci, recepcjonisty albo sprzedawcy. Niektóre z zawodów wymagają dodatkowych umiejętności, na przykład prawa jazdy lub doświadczenia w opiece nad dziećmi.

Różnie bywa także z godzinami pracy - jeśli zatrudniłeś się w myjni samochodowej, możesz dowolnie wybierać zmiany, inne stanowiska mogą wymagać pracy w nocy (np. układanie produktów w supermarketach). Australijczycy proponują zazwyczaj kilka możliwości zakwaterowania. Możesz mieszkać wraz z australijską rodziną, dzielić mieszkanie ze współlokatorami (przeważnie także studentami z zagranicy), wybrać dom studencki, schronisko młodzieżowe, hotel albo po prostu wynająć mieszkanie. Zdecydowanie najpopularniejszą jest pierwsza z tych propozycji - wtedy poznajesz zarówno język, jak i zwyczaje Australijczyków.
Wielka Brytania (Work Experience)
Program w Wielkiej Brytanii to odpowiedź na rosnącą popularność programu Work & Travel w USA, jest więc podobny do swojego amerykańskiego odpowiednika. Studenci z zagranicy mają szansę otrzymać pracę w turystyce, gastronomii czy rolnictwie. Składowa część programu to kurs językowy, którego wykupienie nie jest jednak obowiązkowe. Za godzinę można zarobić nawet 5 funtów.

Podobne programy oferują także Irlandia, Hiszpania, Francja, Cypr i Nowa Zelandia.

Work & Travel to najpopularniejszy, ale nie jedyny program w USA. Przyjrzyjmy się pozostałym z nich.

Camp America
Jest to program, który umożliwia studentom pracę na obozach i koloniach letnich podczas wakacji. Najczęściej są oni opiekunami (wariant Counsellor), także osób niepełnosprawnych (wariant Special Needs) albo tzw. personelem pomocniczym, który pomaga w prowadzeniu kuchni lub sprzątaniu (wariat Campower). Co ciekawe, Camp America, w przeciwieństwie do Work & Travel, działa bez pośredników - wszystkimi uczestnikami zajmuje się bezpośrednio Amerykański Instytut Studiów Zagranicznych. W Europie ma on swój oddział w Londynie, ten natomiast zatrudnia wykwalifikowanych polskich konsultantów (Biuro Informacji znajduje się w Warszawie), którzy zajmują się całym procesem aplikacyjnym i służą pomocą także już podczas wyjazdu. Metoda organizacji pozytywnie wyróżnia Camp America spośród innych programów wyjazdowych i czyni go idealnym rozwiązaniem dla ostrożnych.
Resort America
Program ten oferuje studentom z całego świata pracę w amerykańskich ośrodkach wakacyjnych: hotelach, motelach, ośrodkach wypoczynkowych i kolonijnych. Są to obiekty usytuowane zazwyczaj w atrakcyjnej okolicy, czasem bardzo luksusowe. Głównym zadaniem uczestników Resort America jest dbanie o gości, oczywiście na różne sposoby. Są to zazwyczaj nieskomplikowane prace fizyczne (sprzątanie, pielęgnowanie ogrodu, praca w recepcji lub w restauracji), podobne zresztą jak w przypadku innych programów. Jeśli twój angielski jest naprawdę dobry, możesz dostać lepszą pracę - nawet jako pomoc biurowa.

Watro dodać, że program ten znajduje się pod opieką Amerykańskiego Instytutu Studiów Zagranicznych (odpowiedzialnego za Camp America), co gwarantuje, że pracodawcy są sprawdzeni i pewni. Ponadto koszty mogą być nawet trzy razy niższe niż w przypadku zwykłego Work & Travel. Resort America jest więc bardzo popularny i rekrutacja kończy się zazwyczaj już w grudniu. Studenci nie muszą mieć doświadczenia, jednak posiadanie go ułatwia zakwalifikowanie się do programu. Pobyt trwa min. 12 tygodni, potem przez jeszcze 30 dni można zwiedzać Amerykę. Za wykonywaną pracę otrzymuje się kieszonkowe oraz napiwki. Warto więc dokładać starań, bo od satysfakcji klientów będzie zależeć, ile w sumie zarobimy. Zakwaterowanie i wyżywienie jest zazwyczaj darmowe i zapewnia je pracodawca.

Na koniec jeszcze jeden bardzo popularny model wyjazdów zagranicznych. Aby z niego skorzystać nie trzeba być studentem, pojawia się tu za to inne ograniczenie - jest on przeznaczony przede wszystkim dla kobiet. Przyjrzyjmy się programowi
Au-Pair
Au-Pair to osoba, która jest przyjmowana do rodziny, aby pomogła w prowadzeniu domu i opiece nad dziećmi. Nie jest to typowy wyjazd zarobkowy - chodzi w nim przede wszystkim o poznanie kultury i języka kraju, do którego się wyjeżdża. Mieszkanie z zagraniczną rodziną pod jednym dachem i uczestniczenie w jej życiu z pewnością temu sprzyja. Aby zostać Au-Pair musisz mieć nie mniej niż 17 lat (niektóre biura wymagają pełnoletności) i nie więcej niż 30. Mile widziane jest doświadczenie w pracach domowych oraz opiece nad dziećmi, a także posiadanie prawa jazdy. Kandydatka powinna też posługiwać się płynnie angielskim lub językiem kraju, do którego jedzie. Czasem wymagana jest znajomość angielskiego oraz podstaw języka używanego w danym państwie. Przed wyjazdem należy wysłać do wybranej rodziny list motywacyjny, w którym opisuje się swoje wyobrażenia o pobycie, w odpowiedzi zaś otrzymuje się opis wymagań i oczekiwań gospodarzy, które w każdym przypadku mogą być odrobinę inne.

W zamian za pracę Au-Pair otrzymuje zakwaterowanie i wyżywienie (jada się po prostu posiłki z rodziną) oraz kieszonkowe, gospodarze pokrywają też zazwyczaj koszty kursu językowego. Wyjazd trwa zwykle rok. Najlepiej organizować go przez sprawdzoną agencję, która w razie kłopotów pomoże w znalezieniu nowej rodziny. Kraje, które przyjmują Au-Pair to przede wszystkim: Niemcy, Belgia, Holandia, Dania, Francja, Irlandia, Islandia, Hiszpania, Włochy, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Austria, Wielka Brytania, USA i Australia.


Agnieszka Dobosz edu.edu.pl






Dołącz do nas!