Wirtualna szkoła?

Wirtualna szkoła?

Od kilku dobrych lat serwisy społecznościowe takie jak twitter, skype, facebook czy nasza-klasa podbijają internetowy rynek na całym świecie. Istnieje nawet powszechna opinia, że kiedy nie masz założonego konta na którymś z tego typu portali, to po prostu jest tak, jakbyś w ogóle nie istniał! Jednocześnie wiele się mówi o zgubnym wpływie internetu,w tym także serwisów społecznościowych, na dzisiejszy świat. Na pewno dużo w tym prawdy, ale czy internet na pewno tylko i wyłącznie niekorzystnie wpływa na nasze umysły? Okazuje się, że jednak nie! Oto co pozytywnego możemy dla siebie 'wyciągnąć' używając social media i jak korzystnie potrafią one wpłynąć na świat dzisiejszej edukacji...

YouTube

Na serwisie YouTube możemy oglądać dłuższe czy krótsze filmów o różnej treści. Nie każdy jest zwolennikiem tego portalu, a zapewne znalazłby on nawet wielu zaciekłych przeciwników. Na szczęście okazuje się, że tak popularny dziś YouTube może przekazać nam również wiele pożytecznych informacji, posiadając oprócz niewątpliwych walorów rozrywkowych, także i te o charakterze edukacyjnym.

Nie umiesz tańczyć, a nie stać Cię na drogie kursy, które mogłyby Cię tego nauczyć? A może chcesz dowiedzieć się jak robić na drutach, haftować lub szydełkować? Interesuje cię malarstwo, fotografia czy jazda na nartach, a nie masz ochoty wychodzić z domu? Dziś to żaden problem. Wystukując na klawiaturze adres YouTube bez problemu znajdziesz samouczki na każdy temat. Serwis oferuje nie tylko krótkie filmiki instruktażowe objaśniające krok po kroku daną czynność, której chcemy się nauczyć. Na stronie tej znajdziemy także całe kanały tematyczne, wspomagające naukę angielskiego, matematyki czy innych mniej lub bardziej popularnych przedmiotów. Ostatnio powstała nawet wersja YouTube dla szkół czyli YouTube Edu (youtube.com/education), gdzie możemy znaleźć wiele wywiadów z naukowcami, opisy szkół, wykłady czy omówienie problemów szkolnych. Niestety jak na razie większość informacji tam zawartych jest w języku angielskim, choć na szczęście nie wszystko. Miejmy nadzieję, że to się szybko zmieni.

Facebook

Na facebooku tworzą się tzw. Grupy, dyskutujące na przeróżne tematy. Możemy z nich zaczerpnąć wiele ciekawych informacji dotyczących obecnych nastrojów politycznych, problemów społecznych czy też aktualnych wydarzeń. Możemy tam także znaleźć strony różnych uczelni, które pomagają studentom danego wydziału komunikować się między sobą, przekazywać informacje dotyczące szkoły, czy też wzajemnie się uczyć (tzw. we-learning). Może czasem do dyskusji na stronie tej uczelni dołączy profesor i przekaże jakąś ważną informację dla swoich podopiecznych? Wielu nauczycieli już korzysta z tego typu innowacyjnego udogodnienia. No i wspomnijmy jeszcze o językach obcych. O ile przyjemniejsze może być przyswajanie jakiegokolwiek języka, kiedy mamy do dyspozycji tak sprawnie działający międzynarodowy portal społecznościowy, na którym możemy poznawać osoby z całego świata i korespondując z nimi nawiązywać przyjaźnie i szlifować swój język?... Czyż to nie wspaniałe?!

Nasza-klasa

Warto pamiętać także o rodzimej Naszej-Klasie. Oprócz korzyści z odnowienia starych kontaktów, nawiązania nowych znajomości i zebrania `do kupy` listy swoich przyjaciół, serwis okazuje się bardzo przydatny nie tylko dla uczniów, ale i dla nauczycieli. Na forum klasy nauczyciel może przekazać na przykład swoim uczniom informacje o planowanych wycieczkach szkolnych lub dotyczące zajęć. Uczniowie mogą także i ten portal ten wykorzystać do wspomnianego już wcześniej `we-learningu` pomagając sobie nawzajem na forum lub też korzystać z systemu prywatnych wiadomości.

Twitter

Twitter to tzw. mikroblog, na którym możemy przekazywać światu krótkie, niemal jednozdaniowe informacje. W edukacji portal ten nie jest może w Polsce tak powszechny jak poza granicami naszego kraju, a szczególnie w Ameryce, gdzie nauczyciele wykorzystują go podczas zajęć szkolnych. W wielu innych krajach również nikogo nie zdziwiłyby lekcje, w których ten popularny serwis odgrywa pierwszoplanową rolę. Przykładowa sytuacja: w klasie toczy się gorąca dyskusja na ważny temat, każdy z uczniów/studentów ma obok siebie laptop. Oprócz tego, że dyskusja odbywa się w formie słownej, to dodatkowo uczniowie mogą swoje przemyślenia zapisywać na bieżąco w formie wiadomości na Twitterze. W ten sposób wszyscy słuchają, a jednocześnie bacznie mogą obserwować stojący za nauczycielem ekran z zapisem toczącej się na portalu społecznosciowym dyskusji. Także nauczyciel podpatruje na ekranie przemyślenia swoich uczniów, którzy nie mieli jeszcze szansy wypowiedzieć się lub po prostu bardziej się obawiają wyrazić swoje zdanie na forum klasy. W ten sposób każdy ma szansę wyrazić swoją opinię lub zadawać pytania nauczycielowi, jeżeli nie chce zabrać głosu publicznie... Fajna odmiana od tradycyjnej lekcji?... Twitter jest także często używany na podobnej zasadzie na wszelkiego typu konferencjach.

Skype

Jakże popularny jest dziś Skype nie tylko do rozmów telefonicznych przeprowadzanych z użyciem kamery internetowej, ale także do pobierania wirtualnych korepetycji z różnych dziedzin. Przez komunikator możemy nawiązać łączność praktycznie z całym światem, gdziekolwiek jest możliwy dostęp do Internetu. Niejednokrotnie nauczyciele używają Skypa, aby komunikować się z innymi nauczycielami na całym świecie, mogąc tym samym niemal `na żywo` wspólnie rozwiązywać różne problemy szkolne. Pod względem edukacyjnym komunikator jest najbardziej popularny w nauce języków obcych. Czy nie łatwiej jest rozmawiać online z nauczycielem niż ślęczeć godzinami nad książkami? Dzięki tego typu udogodnieniu przykładowo podczas nauki języka obcego możemy dokładnie poznać brzmienie języka oraz ćwiczyć wymowę, ale także dokładnie przyjrzeć się naszemu rozmówcy i sposobowi w jaki wymawia on dane zdania. Mało to! Nauka jakiegokolwiek przedmiotu przez Skypa jest zazwyczaj tańsza, niż pobieranie prywatnych korepetycji. Niejeden student czy uczeń korzysta regularnie z tego typu formy edukacji i okazuje się ona niezwykle pomocna.


Portale społecznościowe i różnego typu serwisy internetowe, mogą w dużym stopniu ubarwić nie tylko nasze życie, ale także nasz styl nauki. Warto wziąć to pod uwagę i pomyśleć jak umiejętnie je wykorzystać także pod kątem edukacyjnym. Pozostaje tylko czekać i sprawdzić czy social media już na dobre zagoszczą w świecie nauki...


Aleksandra Czech edu.edu.plDołącz do nas!