Droga do języków

Znajomość języków obcych stała się w ostatnich latach jednym z głównych wyznaczników naszej pozycji na rynku pracy. Znajomość angielskiego to obecnie nie atut, lecz minimum, od którego startujemy. Z drugiej strony przystąpienie Polski do Unii Europejskiej otworzyło granice i pozwoliło na swobodne podróżowanie. Nic więc dziwnego, że na naukę języka obcego decyduje się coraz więcej osób.

Istnieje wiele sposobów na to, by poznawać nowy język. Każda z metod ma jednak swoje wady i zalety. Warto wiec, przed podjęciem decyzji o sposobie nauki, przyjrzeć się choćby tym najpopularniejszym.

Szkoła językowa
Jeśli możesz pozwolić sobie na regularne lekcje warto zapisać się do szkoły językowej. Zajęcia prowadzone są w grupach tworzonych zależnie od stopnia zaawansowania. Nauka przebiega systematycznie i pod fachową kontrolą.

Zalety Zajęcia są częste i odbywają się o różnych porach, dlatego łatwo możemy wybrać odpowiedni dla nas termin. Możemy zapisać się na lekcje tylko w weekendy lub uczestniczyć w kursach wakacyjnych. Sami wybieramy intensywność kursu. W szkołach językowych lektorami są często cudzoziemcy, a ucząc się w grupie pozbywamy się zahamowań przed mówieniem. Aby przyciągnąć uczniów szkoły językowe decydują się również na różnego typu promocje: bezpłatne lekcje, gratisowe podręczniki, kasety, zniżki.

Wady Musimy dopasować się do tego, że zajęcia odbywają się o ściśle określonej porze. Nie możemy też pozwolić sobie na opuszczenie zbyt wielu lekcji. Po pierwsze pozostajemy w tyle za grupą, po drugie w wielu przypadkach tracimy prawo zdawania egzaminu. Możemy również zostać skreśleni z kursu. Podział według stopnia zaawansowania również nie do końca zdaje egzamin. Członkowie grupy i tak różnią się umiejętnościami. Podpisanie skomplikowanej umowy ogranicza znacznie nasze prawa. Jeśli dojdziemy do wniosku, że zajęcia nam nie odpowiadają zazwyczaj nie możemy żądać zwrotu pieniędzy, ani zmienić kursu na inny.

Opłaty za naukę Uzależnione są od wielu czynników. Składają się na nie: czas nauki (miesiąc, semestr, rok), ilość godzin lekcyjnych, pora dnia, o której odbywają się zajęcia, intensywność kursu. Minimalny koszt to około 400 zł na miesiąc plus potrzebne materiały.

Informacje Ogłoszenia szkół językowych znajdziemy w każdej gazecie, na tablicach ogłoszeń. Informacji na temat szkół udzielają też kuratoria oświaty. Bogaty wybór kursów językowych mozna znaleźć także w portalu www.edu.edu.pl.
Samodzielna nauka
Jednym słowem wszystko na naszej głowie. Sami kupujemy książki, kasety, uczymy się słówek i poznajemy gramatykę. Najtrudniej będzie jednak zmusić się do systematycznej pracy.

Zalety Uczymy się kiedy chcemy i jak chcemy. W domu, szkole, w drodze do szkoły. Sami ustalamy sobie zadania do wykonania, zakres materiału do opanowania.

Wady Osoby o słabej woli, bez motywacji mogą łatwo zrezygnować. Ponieważ uczymy się sami nikt nie koryguje naszych błędów. Nie wiemy również jakie robimy postępy.

Opłaty za naukę Koszty samodzielnej nauki są zróżnicowane w zależności od pomocy, z których korzystamy. Zakup samej książki to wydatek około 50 zł. Droższe są zestawy zawierające dodatkowo kasety magnetofonowe lub wideo. To już wydatek przekraczający 100zł. Możemy również zakupić multimedialny kurs do nauki języka. Zakup kursu z serii EuroPlus+ to wydatek kilkuset złotych.
Nauka korespondencyjna
Kursy korespondencyjne, kiedyś bardzo popularne, dziś tracą nieco na znaczeniu. Mimo to warto przyjrzeć się tej ofercie. Nauka w tym trybie odbywa się zazwyczaj w etapach miesięcznych. Materiały, z których się uczymy otrzymujemy pocztą.

Zalety Siadamy do nauki, gdy mamy na to ochotę i czas. Tylko od nas zależy, czy dany materiał przyswoimy w ciągu tygodnia czy miesiąca. Możemy uczyć się kilku języków jednocześnie. Wiele szkół kształcenia korespondencyjnego oferuje też tzw. gratisy. Otrzymujemy więc np. darmowe kasety, słuchawki, długopisy, segregatory itp.

Wady Jak w przypadku samodzielnej nauki potrzebujemy silnej woli, motywacji, samodyscypliny. Nikt nie poprawia naszych błędów, nie możemy porównać naszych wyników z innymi uczniami, nie ćwiczymy się w rozmówkach.

Opłaty za naukę Koszty takiej nauki są stosunkowo niskie. Za kurs angielskiego dla początkujących w Europejskiej Szkole Kształcenia Korespondencyjnego zapłacimy 39,60 zł miesięcznie. Jeśli wpłacimy od razu całą kwotę, dostaniemy zniżkę (10%). Do kursów dołączone są kasety - każda kosztuje 6,90 zł.

Informacje Warto zacząć od zapoznania się z ofertą ESKK. Można przejrzeć ogłoszenia innych szkół zamieszczone w internecie i prasie.
Nauka za granicą
Jeśli jesteśmy dość odważni, a przy tym zamożni możemy zapisać się na kurs językowy w dowolnym kraju. Metoda ta opiera się na prostej zasadzie, że wśród obcokrajowców uczymy się szybciej.

Zalety Niezwykle skuteczna forma nauki, zwłaszcza jeśli chodzi o pozbywanie się bariery w mówieniu. Do wyboru mamy zazwyczaj kilka poziomów zaawansowania i intensywności. Grupy składają się z osób pochodzących z różnych krajów. Ucząc się języka możemy zawrzeć wiele nowych znajomości, poznać kulturę innych narodów.

Wady Przede wszystkim koszty. Kurs w obcym kraju wymaga dodatkowo wielkiej odwagi, odporności psychicznej, dyscypliny. Nie warto również rozpoczynać nauki języka od takiego wyjazdu. Tego rodzaju kursy nie nadają się raczej dla początkujących.

Opłaty za naukę Są one znacznie większe niż w przypadku przedstawionych wcześniej metod. Cena zależy oczywiście od firmy czy szkoły organizującej kurs, ale jest to zazwyczaj lekko ponad 1500zł za tydzień.

Informacje Wyjazdy tego typu mają w swej ofercie między innymi szkoły językowe i agencje turystyczne. Oferty kursów wyjazdowych sa dostępne także w ofercie portalu www.du.edu.pl.
Prywatny nauczyciel
Wygodna forma nauki dla leniwych. Nauczyciel sam przyjdzie do nas. Niestety każe sobie za to słono zapłacić.

Zalety To my decydujemy gdzie, kiedy i jak długo chcemy się uczyć. Tempo nauki zależy tylko i wyłącznie od naszych postępów w nauce. W razie wątpliwości możemy bez problemu prosić o wytłumaczenie. Nauczyciel cały czas obserwuje nasze postępy w nauce, koryguje błędy.

Wady Wiele zależy od wyboru nauczyciela. Nawet osoba doskonale znająca język, może nie umieć przekazać swojej wiedzy. Nie każdy nauczyciel może nas także zainteresować swoją formą prowadzenia zajęć. Z czasem lekcje z prywatnym nauczycielem z czasem stają się nudną rutyną. Nie mamy możliwości porównania naszych postępów z innymi.

Opłaty za naukę Koszt godzinnej nauki wynosi minimum 45zł.

Informacje Szukając prywatnego nauczyciela warto przejrzeć ogłoszenia prasowe, zapytać znajomych, przejrzeć ogłoszenia w portalu www.edu.edu.pl, anonse na tablicy ogłoszeń na uniwersytecie lub w szkole językowej.
Praca w obcym kraju
To popularna szczególnie wśród młodzieży i studentów metoda nauki języka. Wyjechać można np. w charakterze au-pair.

Zalety Poznajemy język potoczny, codzienny. Zdani tylko na siebie łatwiej przełamujemy nieśmiałość. Pozostajemy pod opieką organizacji, która organizuje wyjazd. No i oczywiście zarabiamy!

Wady Nie każdy może wyjechać. Au-pair mogą być np. tylko osoby w wieku od 16 do 26 lat. Musimy oczywiście posiadać już pewien zasób słownictwa. Pobyt trwa około 10-12 miesięcy. Załatwianie formalności to dodatkowe 2-3 miesiące.

Opłaty za naukę Duże koszty wstępne. Oprócz wizy i dojazdu należy uwzględnić także np. prowizję dla organizatora wyjazdu. Dodatkowo musimy mieć określone środki na "start".

Informacje Wyjazdy takie organizują niektóre biura podróży i szkoły językowe, np. Au-Pair-Anya, Au-Pair Mikroserwis.
SITA Learning System
SITA Learning System to zupełnie nowoczesne podejście do nauki języka obcego. Metoda ta polega na nauce w stanie głębokiego relaksu.

Przyswajanie wiedzy przebiega kilkoma etapami. Najpierw odsłuchujemy z kasety materiał, który mamy opanować, śledząc go jednocześnie w podręczniku. Potem korzystając z urządzenia wprowadzamy się w stan głębokiego relaksu. Następnie słuchamy słówek i dialogów. Wszystko co słyszymy trafia samoistnie do naszej pamięci długotrwałej. Ostatni etap to powtórzenie materiału, czyli ponowne odsłuchanie nagrań.

Zalety Uczymy się bardzo szybko. 44 godzin kursu to około 1000 słów i zwrotów. Zakres materiału odpowiada pod tym względem dwunastu miesiącom tradycyjnej nauki.

Wady Przede wszystkim cena. Za zestaw SITA trzeba zapłacić 799 zł. Jedna część kursu kosztuje 199zł. Poza tym niektórzy mogą mieć problem z powstrzymaniem się od zaśnięcia w stanie głębokiego relaksu .

Informacje SITA sp. z o. o. (www.sita.pl).


Marcin Górzyński edu.edu.pl


Dołącz do nas!